STTH30S06W
Description
DIODE GEN PURP 600V 30A DO247-2
DataSheet
STTH30S06W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3.6 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-247-2 (Straight Leads)
Supplier Device Package:-
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 175°C