VS-85HF120
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 85A DO203AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-85HF120 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):85A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 267 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:9 mA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Package / Case:DO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device Package:DO-203AB
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 180°C