ACDBMT1200-HF
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 1A SOD123H
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
ACDBMT1200-HF PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:920 mV @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:120pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOD-123H
Supplier Device Package:SOD-123H
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C