MBRH12080
Description
DIODE SCHOTTKY 80V 120A D-67
DataSheet
MBRH12080 PDF
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):80 V
Current - Average Rectified (Io):120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:840 mV @ 120 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:4 mA @ 20 V