DSM10G-TR-E
Description
600 V, 1.0 A POWER RECTIFIER
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
DSM10G-TR-E PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 1 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package:SMD
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)