V30100S-M3/4W
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 30A 100V TO-220AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
V30100S-M3/4W PDF
Type Description
Series:TMBS®
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:350 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-3
Supplier Device Package:TO-220AB
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C