DSS6-0025BS-TRL
Description
DIODE SCHOTTKY 25V 6A TO252AA
DataSheet
DSS6-0025BS-TRL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):25 V
Current - Average Rectified (Io):6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:400 mV @ 6 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:6 mA @ 25 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package:TO-252AA
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C