STTH12R06FP
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 600V 12A TO220FP
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
STTH12R06FP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.9 V @ 12 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):45 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:45 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device Package:TO-220FPAC
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)