D1800N46TVFXPSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 4.6KV 1800A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
D1800N46TVFXPSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):4600 V
Current - Average Rectified (Io):1800A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.32 V @ 1500 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 mA @ 4600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:DO-200AC, K-PUK
Supplier Device Package:-
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 160°C