SBAS40LT3G
Description
40 V SCHOTTKY DIODE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SBAS40LT3G PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):120mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 40 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 25 V
Capacitance @ Vr, F:5pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package:SOT-23-3 (TO-236)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C