VS-8TQ100-M3
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 8A TO220AC
DataSheet
VS-8TQ100-M3 PDF
Type Description
Series:-
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:880 mV @ 16 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:550 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:500pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220AC
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C