PDS4150Q-13
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 4A POWERDI5
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
PDS4150Q-13 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
Current - Average Rectified (Io):4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:810 mV @ 8 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:PowerDI™ 5
Supplier Device Package:PowerDI™ 5
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
BAS21,215
BAS21,215
DIODE GP 200V 200MA TO236AB