VS-20ETF06FPPBF
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 600V 20A TO220FP
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-20ETF06FPPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):160 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2 Full Pack
Supplier Device Package:TO-220AC Full Pack
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C