CD1005-S0180R
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 80V 100MA 1005
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
CD1005-S0180R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):80 V
Current - Average Rectified (Io):100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 100 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):4 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 nA @ 80 V
Capacitance @ Vr, F:4pF @ 1V, 100MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1005 (2512 Metric)
Supplier Device Package:1005
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 125°C