10ETF06S
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 600V 10A D2PAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
10ETF06S PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):145 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:TO-263AB (D²PAK)
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C