VI20150SGHM3/4W
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 20A 150V TO-262AA
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VI20150SGHM3/4W PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.6 V @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device Package:TO-262AA
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C