VS-10ETS08FPPBF
Description
DIODE GEN PURP 800V 10A TO220FP
DataSheet
VS-10ETS08FPPBF PDF
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):800 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 10 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 800 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2 Full Pack
Supplier Device Package:TO-220AC Full Pack
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C