SDM30004
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 400V 300A MODULE
DataSheet
SDM30004 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 300 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:75 µA @ 400 V