10ETF10STRL
Description
DIODE GEN PURP 1KV 10A D2PAK
DataSheet
10ETF10STRL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.33 V @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):310 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1000 V
Supplier Device Package:TO-263AB (D²PAK)
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C