D270N36TXPSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 3.6KV 270A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
D270N36TXPSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):3600 V
Current - Average Rectified (Io):270A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.36 V @ 250 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:20 mA @ 3600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:DO-200AB, B-PUK
Supplier Device Package:-
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C