VS-10TQ040-N3
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 10A TO-220AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-10TQ040-N3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:570 mV @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:2 mA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:900pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220AC
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C