NXPSC04650BJ
Description
DIODE SCHOTTKY 650V 4A D2PAK
DataSheet
NXPSC04650BJ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):650 V
Current - Average Rectified (Io):4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 4 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:170 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:130pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:D2PAK
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)