BAT400D-7
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOT23-3
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BAT400D-7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:550 mV @ 500 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:125pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package:SOT-23-3
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 125°C