RB441Q-40T-72
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA DO34
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RB441Q-40T-72 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:550 mV @ 100 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:6pF @ 10V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AG, DO-34, Axial
Supplier Device Package:MSD
Operating Temperature - Junction:125°C (Max)