DL4004-13
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 400V 1A MELF
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
DL4004-13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 1 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:15pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-213AB, MELF
Supplier Device Package:MELF
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C