RB075B40STL
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 5A CPD
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RB075B40STL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:750 mV @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package:CPD
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)