80SQ045NRL
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 8A DO201AA
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
80SQ045NRL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io):8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:550 mV @ 8 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package:-
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 125°C