MBR10H50-E3/45
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 10A TO220AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
MBR10H50-E3/45 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:710 mV @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220AC
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C