VS-60EPU04PBF
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 400V 60A TO247AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-60EPU04PBF PDF
Type Description
Series:FRED Pt®
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.25 V @ 60 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):85 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-2
Supplier Device Package:TO-247AC Modified
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C