MBRH30045L
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 300A D67
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
MBRH30045L PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io):300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:600 mV @ 300 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 mA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:D-67
Supplier Device Package:D-67
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C