VS-10WT10FNTR
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A DPAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-10WT10FNTR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:810 mV @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:400pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package:D-PAK (TO-252AA)
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C