VS-HFA16TB120STRLP
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 16A D2PAK
DataSheet
VS-HFA16TB120STRLP PDF
Type Description
Series:HEXFRED®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):16A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3 V @ 16 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):135 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:D2PAK
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C