MA2S10100L
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
DIODE GP 250V 100MA SSMINI2-F1
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
MA2S10100L PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):250 V
Current - Average Rectified (Io):100mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 70 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):60 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 250 V
Capacitance @ Vr, F:3pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-79, SOD-523
Supplier Device Package:SSMini2-F1
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)