FES16JTHE3/45
Description
DIODE GEN PURP 600V 16A TO220AC
DataSheet
FES16JTHE3/45 PDF
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 16 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220AC
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
HS1KL RFG
HS1KL RFG
DIODE GEN PURP 800V 1A SUB SMA