DNA30E2200PC-TUB
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 2.2KV 30A TO263
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
DNA30E2200PC-TUB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):2200 V
Current - Average Rectified (Io):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.26 V @ 30 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:40 µA @ 2200 V
Capacitance @ Vr, F:7pF @ 700V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:TO-263 (D²Pak)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C