VI30120SGHM3/4W
Description
DIODE SCHOTTKY 30A 120V TO-262AA
DataSheet
VI30120SGHM3/4W PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):120 V
Current - Average Rectified (Io):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.28 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 120 V
Supplier Device Package:TO-262AA
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C