1N5399G-T
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 1KV 1.5A DO15
DataSheet
1N5399G-T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000 V
Current - Average Rectified (Io):1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 1.5 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F:15pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device Package:DO-15
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C