VS-10MQ060NPBF
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 2.1A SMA
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-10MQ060NPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io):2.1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:710 mV @ 1.5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AC, SMA
Supplier Device Package:SMA
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C