RGP02-18EHE3/73
Description
DIODE GEN PURP 1.8KV 500MA DO204
DataSheet
RGP02-18EHE3/73 PDF
Type Description
Series:SUPERECTIFIER®
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1800 V
Current - Average Rectified (Io):500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.8 V @ 100 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):300 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 1800 V
Supplier Device Package:DO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C