RL201GP-AP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 50V 2A DO15
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RL201GP-AP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Capacitance @ Vr, F:20pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device Package:DO-15
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FR2A-LTP
FR2A-LTP
DIODE 2A 50V SMB DO-214AA
SE10PD-E3/85A
SE10PD-E3/85A
DIODE GEN PURP 200V 1A DO220AA
SF68G B0G
SF68G B0G
DIODE GEN PURP 600V 6A DO201AD
RL201GP-AP
RL201GP-AP
DIODE GEN PURP 50V 2A DO15