BYS459B-1500E3/81
Description
DIODE GEN PURP 1.5KV 6.5A TO263
DataSheet
BYS459B-1500E3/81 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1500 V
Current - Average Rectified (Io):6.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 6.5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):350 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:250 µA @ 1500 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:TO-263AB
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C