VS-100BGQ030
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 100A POWIRTAB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-100BGQ030 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io):100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:580 mV @ 100 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:2.4 mA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:PowerTab™, PowIRtab™
Supplier Device Package:PowIRtab™
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C