RA203620XX
Manufacturer
Powerex, Inc.
VIGOR # :
Description
DIODE GP 3.6KV 2000A POWRDISC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RA203620XX PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):3600 V
Current - Average Rectified (Io):2000A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.45 V @ 3000 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):25 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 mA @ 3600 V