FCHS10A065
Description
DIODE SCHOTTKY 65V 10A TO-220 FU
DataSheet
FCHS10A065 PDF
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):65 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:660 mV @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 65 V
Supplier Device Package:TO-220 Full-Mold
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C