VS-SD1100C22C
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE GP 2.2KV 1100A B43 PUK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-SD1100C22C PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):2200 V
Current - Average Rectified (Io):1100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.44 V @ 1500 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Stud Mount
Package / Case:DO-200AA, A-PUK
Supplier Device Package:B-43, Hockey PUK
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C