GD30MPS06H
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
VIGOR # :
Description
650V 30A TO-247-2 SIC SCHOTTKY M
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
GD30MPS06H PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):-
Current - Average Rectified (Io):49A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Capacitance @ Vr, F:735pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-2
Supplier Device Package:TO-247-2
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C