DCG17P1200HR
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
POWER DIODE DISC-SCHOTTKY ISOPLU
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
DCG17P1200HR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):18A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.8 V @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:1500pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-3
Supplier Device Package:ISO247™
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C