S2KW40KA-5
Manufacturer
Semtech
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 4KV 3A MODULE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
S2KW40KA-5 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):4000 V
Current - Average Rectified (Io):3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:40 V @ 6 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):2 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:2 µA @ 4000 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Module
Supplier Device Package:-
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C