F1827D1400
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 1.4KV 25A MODULE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
F1827D1400 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1400 V
Current - Average Rectified (Io):25A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.55 V @ 75 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)