SD200SA60B.T
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
PIV 60V IO 60A CHIP SIZE 200MIL
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SD200SA60B.T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io):60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:680 mV @ 60 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:6 mA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:2400pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Die
Supplier Device Package:Die
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C